/dev/mcp: Difference between revisions
< /dev
Datalogger (talk | contribs) |
Datalogger (talk | contribs) |
||
| Line 184: | Line 184: | ||
|- | |- | ||
| 0x4E | | 0x4E | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 421: | Line 421: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | 0x87 | ||
| | | | ||
| No | | No | ||
| Line 884: | Line 884: | ||
|- | |- | ||
| 0x100 | | 0x100 | ||
| | | MCP_RightCheckLaunchable | ||
| No | | No | ||
| 0x0010 | | 0x0010 | ||
| Line 898: | Line 898: | ||
|- | |- | ||
| 0x120 | | 0x120 | ||
| | | MCP_AocOpenTitle | ||
| No | | No | ||
| 0x0080 | | 0x0080 | ||
| Line 905: | Line 905: | ||
|- | |- | ||
| 0x121 | | 0x121 | ||
| | | MCP_AocCloseTitle | ||
| No | | No | ||
| 0x0080 | | 0x0080 | ||
| Line 938: | Line 938: | ||
| | | | ||
| COS-KERNEL only? | | COS-KERNEL only? | ||
|- | |||
| 0x130 | |||
| MCP_ChangeEcoSettings | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| 0x132 | | 0x132 | ||
| Line 1,067: | Line 1,074: | ||
| 0x161 | | 0x161 | ||
| MCP_WagonUInstallArchive | | MCP_WagonUInstallArchive | ||
| No | | No | ||
| 0x0400 | | 0x0400 | ||
| Line 1,125: | Line 1,125: | ||
| No | | No | ||
| 0x0010 | | 0x0010 | ||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x172 | |||
| MCP_AppTagFlush | |||
| | |||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 1,132: | Line 1,139: | ||
| No | | No | ||
| 0x0004 | | 0x0004 | ||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x174 | |||
| MCP_AppTagCreate | |||
| | |||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 1,174: | Line 1,188: | ||
| No | | No | ||
| 0x0010 | | 0x0010 | ||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x210 | |||
| MCPFlush_LockRootQuota | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x211 | |||
| MCPFlush_UnlockRootQuota | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x215 | |||
| MCPFlush_FlushLockedRootQuota | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x216 | |||
| MCPFlush_RollbackLockedRootQuota | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x217 | |||
| MCPFlush_GetRootQuotaPath | |||
| | |||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Revision as of 10:03, 26 April 2016
List of functions (Ioctl/Ioctlv)
| Command | Function | ARM only | Permissions | Description | Notes |
|---|---|---|---|---|---|
| 0x01 | MCP_LaunchCompat | No | 0x0002 | ||
| 0x02 | MCP_CompatLoadAVFile | No | 0x0002 | ||
| 0x03 | MCP_CompatCopyFile | No | 0x0042 | ||
| 0x04 | MCP_CompatGetVersion | No | 0x0002 | ||
| 0x05 | MCP_CompatWagonSourcePrepare | No | 0x0400 | ||
| 0x06 | MCP_CompatWagonSourceComplete | Yes | 0x400 | ||
| 0x07 | MCP_CompatWagonDestinationPrepare | No | 0x0400 | ||
| 0x08 | MCP_CompatWagonDestinationComplete | No | 0x400 | ||
| 0x09 | MCP_CompatWagonDeleteContext | No | 0x400 | ||
| 0x0A | MCP_CompatWagonCreateContext | No | 0x0400 | ||
| 0x0B | MCP_CompatWagonDeleteArchiveHash | No | 0x0400 | ||
| 0x0C | MCP_CompatExPrepareLaunch | No | 0x0002 | ||
| 0x0D | MCP_CompatExLaunch | No | 0x0002 | ||
| 0x0E | MCP_CompatHaiCreateCompanionFile | No | 0x0002 | ||
| 0x10 | No | COS-KERNEL only? | |||
| 0x20 | MCP_GetEnvironmentVariable | No | COS-KERNEL only? | ||
| 0x30 | MCP_ResetOnPanicEnable | Debug only | 0x0008 | ||
| 0x31 | MCP_ResetOnPanicState | Debug only | 0x0008 | ||
| 0x40 | MCP_GetSysProdSettings | No | 0x0010 | ||
| 0x41 | MCP_SetSysProdSettings | Debug only | 0x0008 | ||
| 0x42 | ? | 0x0010 | |||
| 0x47 | MCP_GetPreciseTitleSize | PPC only? | |||
| 0x4B | MCP_PreloadTitleFolder | ||||
| 0x4C | MCP_GetOwnTitleInfo | ||||
| 0x4D | MCP_TitleCount | ? | ? | ||
| 0x4E | |||||
| 0x50 | MCP_CloseTitle | No | |||
| 0x51 | MCP_PrepareTitle | No | |||
| 0x53 | MCP_LoadFile | No | |||
| 0x57 | MCP_GetFileLength | No | |||
| 0x58 | MCP_TitleList | ? | ? | ||
| 0x5A | MCP_GetLaunchParameters | No | |||
| 0x5B | MCP_GetTitleId | ||||
| 0x5E | |||||
| 0x5F | MCP_GetTitleSize | PPC only? | |||
| 0x60 | MCP_SetAbsoluteSystemTime | No | COS-KERNEL only? | ||
| 0x61 | MCP_GetAbsoluteSystemTime | No | COS-KERNEL only? | ||
| 0x62 | MCP_SetDefaultTitleId | ||||
| 0x63 | MCP_SetPowerButtonEnabled | No | COS-KERNEL only? | ||
| 0x64 | MCP_DisablePowerOffOnCrash | Debug only | 0x0008 | ||
| 0x65 | MCP_GetDefaultTitleId | Debug only | 0x0008 | ||
| 0x66 | MCP_RequestPowerOff | ||||
| 0x67 | MCP_GetSATALimiterState | ||||
| 0x68 | MCP_SetSATALimiterState | ||||
| 0x69 | MCP_GetTitleSATALimiterState | ||||
| 0x6A | MCP_SetDefaultEcoTitleId | ||||
| 0x6B | MCP_GetDefaultEcoTitleId | ||||
| 0x72 | MCP_PatchGetVersion | No | 0x0004 | ||
| 0x73 | MCP_PatchDeleteVersionList | ||||
| 0x74 | MCP_PatchGetVersionListVersion | ||||
| 0x7D | MCP_InstallGetAocSize2 | ||||
| 0x7F | MCP_InitializeIvs | ||||
| 0x80 | MCP_InstallGetInfo | No | 0x0004 | ||
| 0x81 | MCP_InstallTitleAsync | No | 0x0004 | ||
| 0x82 | MCP_InstallGetProgress | ||||
| 0x83 | MCP_DeleteTitleAsync | No | 0x0008 | ||
| 0x84 | MCP_UninstallTitleAsync | No? | 0x0008? | ||
| 0x85 | MCP_CopyTitleAsync | No | 0x0004 | ||
| 0x86 | Debug only | 0x0004 | |||
| 0x87 | No | 0x0004 | |||
| 0x88 | No | 0x0004 | |||
| 0x89 | MCP_GetSystemVersion | ||||
| 0x8C | MCP_DeleteContentAsync | No | 0x0080 | ||
| 0x8D | MCP_InstallSetTargetDevice | ||||
| 0x8E | MCP_DeleteTicketsAsync | ||||
| 0x90 | MCP_UpdateCheckAsync | No | 0x0008 | ||
| 0x91 | MCP_UpdatePerformAsync | No | 0x0004 | ||
| 0x92 | MCP_UpdateGetProgress | No | 0x0004 | ||
| 0x93 | MCP_UpdatePrepareUpdaterAsync | No | 0x0008 | ||
| 0x95 | MCP_UpdateGetPathByAppTypeAsync | No | 0x0004 | ||
| 0x96 | MCP_UpdateCheckResume | ||||
| 0x97 | MCP_UpdateClearContextAsync | ||||
| 0x98 | MCP_UpdateCheckUpdaterVersion | No | 0x0008 | ||
| 0x99 | MCP_UpdateCheckContext | ||||
| 0x9A | MCP_UpdateContextSetUserFlag | ||||
| 0x9B | MCP_UpdateContextReadUserFlag | ||||
| 0xA0 | MCP_TitleListUpdateGetNext | ? | ? | ||
| 0xA1 | Yes | IOS-MCP internal only | |||
| 0xA2 | MCP_TitleListUpdateCancel | No | None? | ||
| 0xC0 | MCP_DeleteUserDataWithException | No | 0x0008 | ||
| 0xC1 | MCP_GetSystemLog | Debug only | 0x0008 | ||
| 0xC2 | MCP_FormatExternalStorage | No | 0x0008 | ||
| 0xC3 | MCP_ChangeSystemMode | Debug only | 0x0008 | ||
| 0xC4 | MCP_GetSystemMode | No | None | ||
| 0xC5 | MCP_ChangeSystemMemoryEmuMode | ||||
| 0xC6 | MCP_GetSystemMemoryEmuMode | Debug only | 0x0008 | ||
| 0xC7 | MCP_ExternalStorageLock | No | None | ||
| 0xC8 | MCP_ExternalStorageUnlock | ||||
| 0xC9 | MCP_GetFastRelaunchEnable | Debug only | 0x0008 | ||
| 0xCA | MCP_SetFastRelaunchEnable | Debug only | 0x0008 | ||
| 0xCB | MCP_GetSystemCrashLog | No | 0x200 | ||
| 0xCC | MCP_GetSystemCrashFlag | No | 0x0008 | ||
| 0xCD | MCP_TriggerCrashLogCollection(&Ex) | No | None | ||
| 0xCE | MCP_GetSystemCrashLogDescription | Debug only | 0x0008 | ||
| 0xD0 | Yes | ||||
| 0xD1 | Yes | ||||
| 0xD2 | Yes | ||||
| 0xD3 | MCP_GetDeviceId | No | |||
| 0xD4 | MCP_GetContentInfos | No | 0x0010 | ||
| 0xD5 | Yes | ||||
| 0xD6 | MCP_GetTicketViews | No | 0x0084 | ||
| 0xD7 | No | 0x0004 | |||
| 0xD8 | MCP_GetCompatDeviceId | No | 0x0010 | ||
| 0xD9 | No | 0x0004 | |||
| 0xDA | MCP_FindContentInfos | No | 0x0010 | ||
| 0xDB | Yes | ||||
| 0xDC | MCP_GetTicketItemRights | No | 0x0084 | ||
| 0xDD | Yes | ||||
| 0xDE | MCP_GetInstalledContentCount | No | 0x0010 | ||
| 0xDF | MCP_GetInstalledContentIndices | No | 0x0010 | ||
| 0xF0 | MCP_InstallGetSize | No | 0x0004 | ||
| 0xF1 | MCP_InstallSetTargetUsb | No | 0x0004 | ||
| 0xF2 | No | 0x0004 | |||
| 0xF3 | No | 0x0004 | |||
| 0xF4 | No | 0x0004 | |||
| 0xF5 | No | 0x0004 | |||
| 0xF6 | No | 0x0004 | |||
| 0xF7 | No | 0x0004 | |||
| 0xF9 | No | 0x0004 | |||
| 0xFA | No | 0x0004 | |||
| 0xFB | MCP_InstallGetRequiredSize | No | 0x0004 | ||
| 0xFC | MCP_InstallUtilGetTitleEnability | ||||
| 0xFD | MCP_DeleteTitleDoneAsync | No | 0x0008 | ||
| 0xFE | MCP_CopyTitleDoneAsync | No | 0x0004 | ||
| 0xFF | MCP_CopyGetRequiredSize | No | 0x0004 | ||
| 0x100 | MCP_RightCheckLaunchable | No | 0x0010 | ||
| 0x111 | MCP_DemoLaunchGetRemainder | No | 0x0008 | ||
| 0x120 | MCP_AocOpenTitle | No | 0x0080 | ||
| 0x121 | MCP_AocCloseTitle | No | 0x0080 | ||
| 0x122 | MCP_AocTestScanned | ||||
| 0x123 | MCP_AocLockTitle | ||||
| 0x124 | MCP_AocUnlockTitle | ||||
| 0x125 | MCP_AocGetOpenInfo | No | 0x0010 | COS-KERNEL only? | |
| 0x130 | MCP_ChangeEcoSettings | ||||
| 0x132 | MCP_ChangeStandbySettings | ||||
| 0x133 | MCP_GetStandbySettings | ||||
| 0x134 | MCP_ChangeEcoWDSetting | ||||
| 0x135 | MCP_Get4SecondOffStatus | ||||
| 0x138 | MCP_SetSyslogFilterMask | ||||
| 0x139 | MCP_GetSyslogFilterMask | ||||
| 0x140 | MCP_CopyTitleAbort | ||||
| 0x141 | MCP_DeleteTitleAbort | ||||
| 0x142 | MCP_InstallTitleAbort | ||||
| 0x143 | MCP_InstallCleanupAsync | No | 0x0004 | ||
| 0x145 | MCP_InstallCleanupAbort | ||||
| 0x147 | MCP_CreateLinkedTitlePackage | No | 0x0004 | ||
| 0x148 | MCP_DeleteLinkedTitlePackage | No | 0x0004 | ||
| 0x149 | No | 0x0004 | |||
| 0x150 | MCP_GetInstalledTitleVersion | No | 0x0010 | ||
| 0x151 | No | 0x0010 | |||
| 0x152 | No | 0x0010 | |||
| 0x160 | MCP_WagonUCreateArchive | No | 0x0400 | ||
| 0x161 | MCP_WagonUInstallArchive | No | 0x0400 | ||
| 0x163 | MCP_WagonUGetProgress | No | 0x0400 | ||
| 0x164 | MCP_WagonUCheckArchiveExists | No | 0x0400 | ||
| 0x165 | MCP_WagonUDeleteArchive | No | 0x0400 | ||
| 0x166 | MCP_WagonUFormatDestination | No | 0x0400 | ||
| 0x167 | MCP_WagonUSetSessionId | No | 0x0400 | ||
| 0x170 | MCP_AppTagSetEnability | No | |||
| 0x171 | MCP_AppTagGetEnability | No | 0x0010 | ||
| 0x172 | MCP_AppTagFlush | ||||
| 0x173 | MCP_AppTagRollback | No | 0x0004 | ||
| 0x174 | MCP_AppTagCreate | ||||
| 0x175 | MCP_AppTagRemove | No | 0x0004 | ||
| 0x176 | MCP_AppTagGetSize | No | 0x0010 | ||
| 0x177 | MCP_AppTagReadWithPos | No | |||
| 0x178 | MCP_AppTagWriteWithPos | No | |||
| 0x179 | MCP_AppTagTruncateWithPos | No | |||
| 0x180 | MCP_NominalTitleGetTitleId | No | 0x0010 | ||
| 0x210 | MCPFlush_LockRootQuota | ||||
| 0x211 | MCPFlush_UnlockRootQuota | ||||
| 0x215 | MCPFlush_FlushLockedRootQuota | ||||
| 0x216 | MCPFlush_RollbackLockedRootQuota | ||||
| 0x217 | MCPFlush_GetRootQuotaPath |