/dev/mcp: Difference between revisions
< /dev
Datalogger (talk | contribs) |
Datalogger (talk | contribs) |
||
| Line 45: | Line 45: | ||
| 0x06 | | 0x06 | ||
| MCP_CompatWagonSourceComplete | | MCP_CompatWagonSourceComplete | ||
| | | No | ||
| 0x400 | | 0x400 | ||
| | | | ||
| Line 108: | Line 108: | ||
| 0x10 | | 0x10 | ||
| | | | ||
| | | ? | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 115: | Line 115: | ||
| 0x20 | | 0x20 | ||
| MCP_GetEnvironmentVariable | | MCP_GetEnvironmentVariable | ||
| | | ? | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 164: | Line 164: | ||
| 0x4B | | 0x4B | ||
| MCP_PreloadTitleFolder | | MCP_PreloadTitleFolder | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 171: | Line 171: | ||
| 0x4C | | 0x4C | ||
| MCP_GetOwnTitleInfo | | MCP_GetOwnTitleInfo | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 178: | Line 178: | ||
| 0x4D | | 0x4D | ||
| MCP_TitleCount | | MCP_TitleCount | ||
| | | No | ||
| ? | | ? | ||
| | | | ||
| Line 184: | Line 184: | ||
|- | |- | ||
| 0x4E | | 0x4E | ||
| MCP_DeviceList | |||
| No | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | |||
|- | |||
| 0x4E | |||
| MCP_FullDeviceList | |||
| No | |||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 220: | Line 227: | ||
| 0x58 | | 0x58 | ||
| MCP_TitleList | | MCP_TitleList | ||
| No | |||
| ? | | ? | ||
| | | | ||
| | |||
|- | |||
| 0x58 | |||
| MCP_GetTitleInfo | |||
| No | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x58 | |||
| MCP_GetTitleInfoByDevice | |||
| No | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x58 | |||
| MCP_GetTitleInfoByTitleAndDevice | |||
| No | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x58 | |||
| MCP_GetTitleInfoByTitleAndDeviceType | |||
| No | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x58 | |||
| MCP_GetTitleInfoByTitleAndIndexedDevice | |||
| No | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x58 | |||
| MCP_PatchCheckTitleVersionByPath | |||
| No | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x58 | |||
| MCP_TitleListByAppAndDevice | |||
| No | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x58 | |||
| MCP_TitleListByAppType | |||
| No | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x58 | |||
| MCP_TitleListByAppTypeFlagsAndDeviceType | |||
| No | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x58 | |||
| MCP_TitleListByDevice | |||
| No | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x58 | |||
| MCP_TitleListByDeviceType | |||
| No | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x58 | |||
| MCP_TitleListByUniqueId | |||
| No | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x58 | |||
| MCP_TitleListByUniqueIdAndDeviceType | |||
| No | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x58 | |||
| MCP_TitleListByUniqueIdAndDeviceTypeAndAppType | |||
| No | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x58 | |||
| MCP_TitleListByUniqueIdAndIndexedDeviceAndAppType | |||
| No | |||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 234: | Line 346: | ||
| 0x5B | | 0x5B | ||
| MCP_GetTitleId | | MCP_GetTitleId | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 241: | Line 353: | ||
| 0x5E | | 0x5E | ||
| | | | ||
| | | ? | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 248: | Line 360: | ||
| 0x5F | | 0x5F | ||
| MCP_GetTitleSize | | MCP_GetTitleSize | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 268: | Line 380: | ||
|- | |- | ||
| 0x62 | | 0x62 | ||
|MCP_SetDefaultTitleId | | MCP_SetDefaultTitleId | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 297: | Line 409: | ||
| 0x66 | | 0x66 | ||
| MCP_RequestPowerOff | | MCP_RequestPowerOff | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 304: | Line 416: | ||
| 0x67 | | 0x67 | ||
| MCP_GetSATALimiterState | | MCP_GetSATALimiterState | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 311: | Line 423: | ||
| 0x68 | | 0x68 | ||
| MCP_SetSATALimiterState | | MCP_SetSATALimiterState | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 318: | Line 430: | ||
| 0x69 | | 0x69 | ||
| MCP_GetTitleSATALimiterState | | MCP_GetTitleSATALimiterState | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 325: | Line 437: | ||
| 0x6A | | 0x6A | ||
| MCP_SetDefaultEcoTitleId | | MCP_SetDefaultEcoTitleId | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 332: | Line 444: | ||
| 0x6B | | 0x6B | ||
| MCP_GetDefaultEcoTitleId | | MCP_GetDefaultEcoTitleId | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 346: | Line 458: | ||
| 0x73 | | 0x73 | ||
| MCP_PatchDeleteVersionList | | MCP_PatchDeleteVersionList | ||
| No | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x74 | |||
| MCP_PatchCheckTitleVersion | |||
| No | |||
| | | | ||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x74 | |||
| MCP_PatchGetLatestVersion | |||
| No | |||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 353: | Line 479: | ||
| 0x74 | | 0x74 | ||
| MCP_PatchGetVersionListVersion | | MCP_PatchGetVersionListVersion | ||
| No | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x75 | |||
| MCP_PatchSetLatestVersion | |||
| No | |||
| | | | ||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x75 | |||
| MCP_PatchSetRequiredVersion | |||
| No | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x75 | |||
| MCP_PatchSetVersionListVersion | |||
| No | |||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 360: | Line 507: | ||
| 0x7D | | 0x7D | ||
| MCP_InstallGetAocSize2 | | MCP_InstallGetAocSize2 | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 367: | Line 514: | ||
| 0x7F | | 0x7F | ||
| MCP_InitializeIvs | | MCP_InitializeIvs | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 388: | Line 535: | ||
| 0x82 | | 0x82 | ||
| MCP_InstallGetProgress | | MCP_InstallGetProgress | ||
| No | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | |||
|- | |||
| 0x83 | |||
| MCP_DeleteTitleAsync | |||
| No | |||
| 0x0008 | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| 0x83 | | 0x83 | ||
| | | MCP_DeleteTitleWithoutFlushAsync | ||
| No | | No | ||
| 0x0008 | | 0x0008 | ||
| Line 402: | Line 556: | ||
| 0x84 | | 0x84 | ||
| MCP_UninstallTitleAsync | | MCP_UninstallTitleAsync | ||
| No | | No | ||
| 0x0008? | | 0x0008? | ||
| | | | ||
| Line 409: | Line 563: | ||
| 0x85 | | 0x85 | ||
| MCP_CopyTitleAsync | | MCP_CopyTitleAsync | ||
| No | |||
| 0x0004 | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x85 | |||
| MCP_CopyTitleWithoutFlushAsync | |||
| No | | No | ||
| 0x0004 | | 0x0004 | ||
| Line 423: | Line 584: | ||
| 0x87 | | 0x87 | ||
| | | | ||
| | | ? | ||
| 0x0004 | | 0x0004 | ||
| | | | ||
| Line 430: | Line 591: | ||
| 0x88 | | 0x88 | ||
| | | | ||
| | | ? | ||
| 0x0004 | | 0x0004 | ||
| | | | ||
| Line 437: | Line 598: | ||
| 0x89 | | 0x89 | ||
| MCP_GetSystemVersion | | MCP_GetSystemVersion | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 451: | Line 612: | ||
| 0x8D | | 0x8D | ||
| MCP_InstallSetTargetDevice | | MCP_InstallSetTargetDevice | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 458: | Line 619: | ||
| 0x8E | | 0x8E | ||
| MCP_DeleteTicketsAsync | | MCP_DeleteTicketsAsync | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 500: | Line 661: | ||
| 0x96 | | 0x96 | ||
| MCP_UpdateCheckResume | | MCP_UpdateCheckResume | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 507: | Line 668: | ||
| 0x97 | | 0x97 | ||
| MCP_UpdateClearContextAsync | | MCP_UpdateClearContextAsync | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 521: | Line 682: | ||
| 0x99 | | 0x99 | ||
| MCP_UpdateCheckContext | | MCP_UpdateCheckContext | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 528: | Line 689: | ||
| 0x9A | | 0x9A | ||
| MCP_UpdateContextSetUserFlag | | MCP_UpdateContextSetUserFlag | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 535: | Line 696: | ||
| 0x9B | | 0x9B | ||
| MCP_UpdateContextReadUserFlag | | MCP_UpdateContextReadUserFlag | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 542: | Line 703: | ||
| 0xA0 | | 0xA0 | ||
| MCP_TitleListUpdateGetNext | | MCP_TitleListUpdateGetNext | ||
| | | No | ||
| ? | | ? | ||
| | | | ||
| Line 549: | Line 710: | ||
| 0xA1 | | 0xA1 | ||
| | | | ||
| | | ? | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 558: | Line 719: | ||
| No | | No | ||
| None? | | None? | ||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0xC0 | |||
| MCP_DeleteUserData | |||
| No | |||
| 0x0008 | |||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 598: | Line 766: | ||
| 0xC5 | | 0xC5 | ||
| MCP_ChangeSystemMemoryEmuMode | | MCP_ChangeSystemMemoryEmuMode | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 619: | Line 787: | ||
| 0xC8 | | 0xC8 | ||
| MCP_ExternalStorageUnlock | | MCP_ExternalStorageUnlock | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 653: | Line 821: | ||
|- | |- | ||
| 0xCD | | 0xCD | ||
| MCP_TriggerCrashLogCollection | | MCP_TriggerCrashLogCollection | ||
| No | |||
| None | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0xCD | |||
| MCP_TriggerCrashLogCollectionEx | |||
| No | | No | ||
| None | | None | ||
| Line 668: | Line 843: | ||
| 0xD0 | | 0xD0 | ||
| | | | ||
| | | ? | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 675: | Line 850: | ||
| 0xD1 | | 0xD1 | ||
| | | | ||
| | | ? | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 682: | Line 857: | ||
| 0xD2 | | 0xD2 | ||
| | | | ||
| | | ? | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 703: | Line 878: | ||
| 0xD5 | | 0xD5 | ||
| | | | ||
| | | ? | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 717: | Line 892: | ||
| 0xD7 | | 0xD7 | ||
| | | | ||
| | | ? | ||
| 0x0004 | | 0x0004 | ||
| | | | ||
| Line 730: | Line 905: | ||
|- | |- | ||
| 0xD9 | | 0xD9 | ||
| MCP_CompatListOwnedTitles | |||
| No | |||
| 0x0004 | |||
| | | | ||
| | |||
|- | |||
| 0xD9 | |||
| MCP_ListOwnedTitles | |||
| No | | No | ||
| 0x0004 | | 0x0004 | ||
| Line 745: | Line 927: | ||
| 0xDB | | 0xDB | ||
| | | | ||
| | | ? | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 759: | Line 941: | ||
| 0xDD | | 0xDD | ||
| | | | ||
| | | ? | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 794: | Line 976: | ||
| 0xF2 | | 0xF2 | ||
| | | | ||
| | | ? | ||
| 0x0004 | | 0x0004 | ||
| | | | ||
| Line 801: | Line 983: | ||
| 0xF3 | | 0xF3 | ||
| | | | ||
| | | ? | ||
| 0x0004 | | 0x0004 | ||
| | | | ||
| Line 808: | Line 990: | ||
| 0xF4 | | 0xF4 | ||
| | | | ||
| | | ? | ||
| 0x0004 | | 0x0004 | ||
| | | | ||
| Line 815: | Line 997: | ||
| 0xF5 | | 0xF5 | ||
| | | | ||
| | | ? | ||
| 0x0004 | | 0x0004 | ||
| | | | ||
| Line 822: | Line 1,004: | ||
| 0xF6 | | 0xF6 | ||
| | | | ||
| | | ? | ||
| 0x0004 | | 0x0004 | ||
| | | | ||
| Line 829: | Line 1,011: | ||
| 0xF7 | | 0xF7 | ||
| | | | ||
| | | ? | ||
| 0x0004 | | 0x0004 | ||
| | | | ||
| Line 836: | Line 1,018: | ||
| 0xF9 | | 0xF9 | ||
| | | | ||
| | | ? | ||
| 0x0004 | | 0x0004 | ||
| | | | ||
| Line 857: | Line 1,039: | ||
| 0xFC | | 0xFC | ||
| MCP_InstallUtilGetTitleEnability | | MCP_InstallUtilGetTitleEnability | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 913: | Line 1,095: | ||
| 0x122 | | 0x122 | ||
| MCP_AocTestScanned | | MCP_AocTestScanned | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 920: | Line 1,102: | ||
| 0x123 | | 0x123 | ||
| MCP_AocLockTitle | | MCP_AocLockTitle | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 927: | Line 1,109: | ||
| 0x124 | | 0x124 | ||
| MCP_AocUnlockTitle | | MCP_AocUnlockTitle | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 941: | Line 1,123: | ||
| 0x130 | | 0x130 | ||
| MCP_ChangeEcoSettings | | MCP_ChangeEcoSettings | ||
| No | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x131 | |||
| MCP_GetEcoSettings | |||
| No | |||
| | | | ||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x131 | |||
| MCP_GetEcoWDSetting | |||
| No | |||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 948: | Line 1,144: | ||
| 0x132 | | 0x132 | ||
| MCP_ChangeStandbySettings | | MCP_ChangeStandbySettings | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 955: | Line 1,151: | ||
| 0x133 | | 0x133 | ||
| MCP_GetStandbySettings | | MCP_GetStandbySettings | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 962: | Line 1,158: | ||
| 0x134 | | 0x134 | ||
| MCP_ChangeEcoWDSetting | | MCP_ChangeEcoWDSetting | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 969: | Line 1,165: | ||
| 0x135 | | 0x135 | ||
| MCP_Get4SecondOffStatus | | MCP_Get4SecondOffStatus | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 976: | Line 1,172: | ||
| 0x138 | | 0x138 | ||
| MCP_SetSyslogFilterMask | | MCP_SetSyslogFilterMask | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 983: | Line 1,179: | ||
| 0x139 | | 0x139 | ||
| MCP_GetSyslogFilterMask | | MCP_GetSyslogFilterMask | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 990: | Line 1,186: | ||
| 0x140 | | 0x140 | ||
| MCP_CopyTitleAbort | | MCP_CopyTitleAbort | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 997: | Line 1,193: | ||
| 0x141 | | 0x141 | ||
| MCP_DeleteTitleAbort | | MCP_DeleteTitleAbort | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 1,004: | Line 1,200: | ||
| 0x142 | | 0x142 | ||
| MCP_InstallTitleAbort | | MCP_InstallTitleAbort | ||
| No | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | |||
|- | |||
| 0x143 | |||
| MCP_InstallCleanupAsync | |||
| No | |||
| 0x0004 | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| 0x143 | | 0x143 | ||
| | | MCP_InstallCleanupWithoutFlushAsync | ||
| No | | No | ||
| 0x0004 | | 0x0004 | ||
| Line 1,018: | Line 1,221: | ||
| 0x145 | | 0x145 | ||
| MCP_InstallCleanupAbort | | MCP_InstallCleanupAbort | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 1,038: | Line 1,241: | ||
|- | |- | ||
| 0x149 | | 0x149 | ||
| MCP_InstallGetAvailableUpdateOp | |||
| No | |||
| 0x0004 | |||
| | | | ||
| | |||
|- | |||
| 0x149 | |||
| MCP_InstallUtilIsResumeAvailable | |||
| No | | No | ||
| 0x0004 | | 0x0004 | ||
| Line 1,053: | Line 1,263: | ||
| 0x151 | | 0x151 | ||
| | | | ||
| | | ? | ||
| 0x0010 | | 0x0010 | ||
| | | | ||
| Line 1,060: | Line 1,270: | ||
| 0x152 | | 0x152 | ||
| | | | ||
| | | ? | ||
| 0x0010 | | 0x0010 | ||
| | | | ||
| Line 1,076: | Line 1,286: | ||
| No | | No | ||
| 0x0400 | | 0x0400 | ||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x162 | |||
| MCP_WagonUEstimateArchiveSize | |||
| No | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 0x162 | |||
| MCP_WagonUEstimateArchiveSizeEx | |||
| No | |||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 1,130: | Line 1,354: | ||
| 0x172 | | 0x172 | ||
| MCP_AppTagFlush | | MCP_AppTagFlush | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 1,144: | Line 1,368: | ||
| 0x174 | | 0x174 | ||
| MCP_AppTagCreate | | MCP_AppTagCreate | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 1,193: | Line 1,417: | ||
| 0x210 | | 0x210 | ||
| MCPFlush_LockRootQuota | | MCPFlush_LockRootQuota | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 1,200: | Line 1,424: | ||
| 0x211 | | 0x211 | ||
| MCPFlush_UnlockRootQuota | | MCPFlush_UnlockRootQuota | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 1,207: | Line 1,431: | ||
| 0x215 | | 0x215 | ||
| MCPFlush_FlushLockedRootQuota | | MCPFlush_FlushLockedRootQuota | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 1,214: | Line 1,438: | ||
| 0x216 | | 0x216 | ||
| MCPFlush_RollbackLockedRootQuota | | MCPFlush_RollbackLockedRootQuota | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 1,221: | Line 1,445: | ||
| 0x217 | | 0x217 | ||
| MCPFlush_GetRootQuotaPath | | MCPFlush_GetRootQuotaPath | ||
| | | No | ||
| | | | ||
| | | | ||
Revision as of 05:29, 27 April 2016
List of functions (Ioctl/Ioctlv)
| Command | Function | ARM only | Permissions | Description | Notes |
|---|---|---|---|---|---|
| 0x01 | MCP_LaunchCompat | No | 0x0002 | ||
| 0x02 | MCP_CompatLoadAVFile | No | 0x0002 | ||
| 0x03 | MCP_CompatCopyFile | No | 0x0042 | ||
| 0x04 | MCP_CompatGetVersion | No | 0x0002 | ||
| 0x05 | MCP_CompatWagonSourcePrepare | No | 0x0400 | ||
| 0x06 | MCP_CompatWagonSourceComplete | No | 0x400 | ||
| 0x07 | MCP_CompatWagonDestinationPrepare | No | 0x0400 | ||
| 0x08 | MCP_CompatWagonDestinationComplete | No | 0x400 | ||
| 0x09 | MCP_CompatWagonDeleteContext | No | 0x400 | ||
| 0x0A | MCP_CompatWagonCreateContext | No | 0x0400 | ||
| 0x0B | MCP_CompatWagonDeleteArchiveHash | No | 0x0400 | ||
| 0x0C | MCP_CompatExPrepareLaunch | No | 0x0002 | ||
| 0x0D | MCP_CompatExLaunch | No | 0x0002 | ||
| 0x0E | MCP_CompatHaiCreateCompanionFile | No | 0x0002 | ||
| 0x10 | ? | COS-KERNEL only? | |||
| 0x20 | MCP_GetEnvironmentVariable | ? | COS-KERNEL only? | ||
| 0x30 | MCP_ResetOnPanicEnable | Debug only | 0x0008 | ||
| 0x31 | MCP_ResetOnPanicState | Debug only | 0x0008 | ||
| 0x40 | MCP_GetSysProdSettings | No | 0x0010 | ||
| 0x41 | MCP_SetSysProdSettings | Debug only | 0x0008 | ||
| 0x42 | ? | 0x0010 | |||
| 0x47 | MCP_GetPreciseTitleSize | PPC only? | |||
| 0x4B | MCP_PreloadTitleFolder | No | |||
| 0x4C | MCP_GetOwnTitleInfo | No | |||
| 0x4D | MCP_TitleCount | No | ? | ||
| 0x4E | MCP_DeviceList | No | |||
| 0x4E | MCP_FullDeviceList | No | |||
| 0x50 | MCP_CloseTitle | No | |||
| 0x51 | MCP_PrepareTitle | No | |||
| 0x53 | MCP_LoadFile | No | |||
| 0x57 | MCP_GetFileLength | No | |||
| 0x58 | MCP_TitleList | No | ? | ||
| 0x58 | MCP_GetTitleInfo | No | |||
| 0x58 | MCP_GetTitleInfoByDevice | No | |||
| 0x58 | MCP_GetTitleInfoByTitleAndDevice | No | |||
| 0x58 | MCP_GetTitleInfoByTitleAndDeviceType | No | |||
| 0x58 | MCP_GetTitleInfoByTitleAndIndexedDevice | No | |||
| 0x58 | MCP_PatchCheckTitleVersionByPath | No | |||
| 0x58 | MCP_TitleListByAppAndDevice | No | |||
| 0x58 | MCP_TitleListByAppType | No | |||
| 0x58 | MCP_TitleListByAppTypeFlagsAndDeviceType | No | |||
| 0x58 | MCP_TitleListByDevice | No | |||
| 0x58 | MCP_TitleListByDeviceType | No | |||
| 0x58 | MCP_TitleListByUniqueId | No | |||
| 0x58 | MCP_TitleListByUniqueIdAndDeviceType | No | |||
| 0x58 | MCP_TitleListByUniqueIdAndDeviceTypeAndAppType | No | |||
| 0x58 | MCP_TitleListByUniqueIdAndIndexedDeviceAndAppType | No | |||
| 0x5A | MCP_GetLaunchParameters | No | |||
| 0x5B | MCP_GetTitleId | No | |||
| 0x5E | ? | ||||
| 0x5F | MCP_GetTitleSize | No | PPC only? | ||
| 0x60 | MCP_SetAbsoluteSystemTime | No | COS-KERNEL only? | ||
| 0x61 | MCP_GetAbsoluteSystemTime | No | COS-KERNEL only? | ||
| 0x62 | MCP_SetDefaultTitleId | No | |||
| 0x63 | MCP_SetPowerButtonEnabled | No | COS-KERNEL only? | ||
| 0x64 | MCP_DisablePowerOffOnCrash | Debug only | 0x0008 | ||
| 0x65 | MCP_GetDefaultTitleId | Debug only | 0x0008 | ||
| 0x66 | MCP_RequestPowerOff | No | |||
| 0x67 | MCP_GetSATALimiterState | No | |||
| 0x68 | MCP_SetSATALimiterState | No | |||
| 0x69 | MCP_GetTitleSATALimiterState | No | |||
| 0x6A | MCP_SetDefaultEcoTitleId | No | |||
| 0x6B | MCP_GetDefaultEcoTitleId | No | |||
| 0x72 | MCP_PatchGetVersion | No | 0x0004 | ||
| 0x73 | MCP_PatchDeleteVersionList | No | |||
| 0x74 | MCP_PatchCheckTitleVersion | No | |||
| 0x74 | MCP_PatchGetLatestVersion | No | |||
| 0x74 | MCP_PatchGetVersionListVersion | No | |||
| 0x75 | MCP_PatchSetLatestVersion | No | |||
| 0x75 | MCP_PatchSetRequiredVersion | No | |||
| 0x75 | MCP_PatchSetVersionListVersion | No | |||
| 0x7D | MCP_InstallGetAocSize2 | No | |||
| 0x7F | MCP_InitializeIvs | No | |||
| 0x80 | MCP_InstallGetInfo | No | 0x0004 | ||
| 0x81 | MCP_InstallTitleAsync | No | 0x0004 | ||
| 0x82 | MCP_InstallGetProgress | No | |||
| 0x83 | MCP_DeleteTitleAsync | No | 0x0008 | ||
| 0x83 | MCP_DeleteTitleWithoutFlushAsync | No | 0x0008 | ||
| 0x84 | MCP_UninstallTitleAsync | No | 0x0008? | ||
| 0x85 | MCP_CopyTitleAsync | No | 0x0004 | ||
| 0x85 | MCP_CopyTitleWithoutFlushAsync | No | 0x0004 | ||
| 0x86 | Debug only | 0x0004 | |||
| 0x87 | ? | 0x0004 | |||
| 0x88 | ? | 0x0004 | |||
| 0x89 | MCP_GetSystemVersion | No | |||
| 0x8C | MCP_DeleteContentAsync | No | 0x0080 | ||
| 0x8D | MCP_InstallSetTargetDevice | No | |||
| 0x8E | MCP_DeleteTicketsAsync | No | |||
| 0x90 | MCP_UpdateCheckAsync | No | 0x0008 | ||
| 0x91 | MCP_UpdatePerformAsync | No | 0x0004 | ||
| 0x92 | MCP_UpdateGetProgress | No | 0x0004 | ||
| 0x93 | MCP_UpdatePrepareUpdaterAsync | No | 0x0008 | ||
| 0x95 | MCP_UpdateGetPathByAppTypeAsync | No | 0x0004 | ||
| 0x96 | MCP_UpdateCheckResume | No | |||
| 0x97 | MCP_UpdateClearContextAsync | No | |||
| 0x98 | MCP_UpdateCheckUpdaterVersion | No | 0x0008 | ||
| 0x99 | MCP_UpdateCheckContext | No | |||
| 0x9A | MCP_UpdateContextSetUserFlag | No | |||
| 0x9B | MCP_UpdateContextReadUserFlag | No | |||
| 0xA0 | MCP_TitleListUpdateGetNext | No | ? | ||
| 0xA1 | ? | IOS-MCP internal only | |||
| 0xA2 | MCP_TitleListUpdateCancel | No | None? | ||
| 0xC0 | MCP_DeleteUserData | No | 0x0008 | ||
| 0xC0 | MCP_DeleteUserDataWithException | No | 0x0008 | ||
| 0xC1 | MCP_GetSystemLog | Debug only | 0x0008 | ||
| 0xC2 | MCP_FormatExternalStorage | No | 0x0008 | ||
| 0xC3 | MCP_ChangeSystemMode | Debug only | 0x0008 | ||
| 0xC4 | MCP_GetSystemMode | No | None | ||
| 0xC5 | MCP_ChangeSystemMemoryEmuMode | No | |||
| 0xC6 | MCP_GetSystemMemoryEmuMode | Debug only | 0x0008 | ||
| 0xC7 | MCP_ExternalStorageLock | No | None | ||
| 0xC8 | MCP_ExternalStorageUnlock | No | |||
| 0xC9 | MCP_GetFastRelaunchEnable | Debug only | 0x0008 | ||
| 0xCA | MCP_SetFastRelaunchEnable | Debug only | 0x0008 | ||
| 0xCB | MCP_GetSystemCrashLog | No | 0x200 | ||
| 0xCC | MCP_GetSystemCrashFlag | No | 0x0008 | ||
| 0xCD | MCP_TriggerCrashLogCollection | No | None | ||
| 0xCD | MCP_TriggerCrashLogCollectionEx | No | None | ||
| 0xCE | MCP_GetSystemCrashLogDescription | Debug only | 0x0008 | ||
| 0xD0 | ? | ||||
| 0xD1 | ? | ||||
| 0xD2 | ? | ||||
| 0xD3 | MCP_GetDeviceId | No | |||
| 0xD4 | MCP_GetContentInfos | No | 0x0010 | ||
| 0xD5 | ? | ||||
| 0xD6 | MCP_GetTicketViews | No | 0x0084 | ||
| 0xD7 | ? | 0x0004 | |||
| 0xD8 | MCP_GetCompatDeviceId | No | 0x0010 | ||
| 0xD9 | MCP_CompatListOwnedTitles | No | 0x0004 | ||
| 0xD9 | MCP_ListOwnedTitles | No | 0x0004 | ||
| 0xDA | MCP_FindContentInfos | No | 0x0010 | ||
| 0xDB | ? | ||||
| 0xDC | MCP_GetTicketItemRights | No | 0x0084 | ||
| 0xDD | ? | ||||
| 0xDE | MCP_GetInstalledContentCount | No | 0x0010 | ||
| 0xDF | MCP_GetInstalledContentIndices | No | 0x0010 | ||
| 0xF0 | MCP_InstallGetSize | No | 0x0004 | ||
| 0xF1 | MCP_InstallSetTargetUsb | No | 0x0004 | ||
| 0xF2 | ? | 0x0004 | |||
| 0xF3 | ? | 0x0004 | |||
| 0xF4 | ? | 0x0004 | |||
| 0xF5 | ? | 0x0004 | |||
| 0xF6 | ? | 0x0004 | |||
| 0xF7 | ? | 0x0004 | |||
| 0xF9 | ? | 0x0004 | |||
| 0xFA | MCP_InstallGetTargetDevice | No | 0x0004 | ||
| 0xFB | MCP_InstallGetRequiredSize | No | 0x0004 | ||
| 0xFC | MCP_InstallUtilGetTitleEnability | No | |||
| 0xFD | MCP_DeleteTitleDoneAsync | No | 0x0008 | ||
| 0xFE | MCP_CopyTitleDoneAsync | No | 0x0004 | ||
| 0xFF | MCP_CopyGetRequiredSize | No | 0x0004 | ||
| 0x100 | MCP_RightCheckLaunchable | No | 0x0010 | ||
| 0x111 | MCP_DemoLaunchGetRemainder | No | 0x0008 | ||
| 0x120 | MCP_AocOpenTitle | No | 0x0080 | ||
| 0x121 | MCP_AocCloseTitle | No | 0x0080 | ||
| 0x122 | MCP_AocTestScanned | No | |||
| 0x123 | MCP_AocLockTitle | No | |||
| 0x124 | MCP_AocUnlockTitle | No | |||
| 0x125 | MCP_AocGetOpenInfo | No | 0x0010 | COS-KERNEL only? | |
| 0x130 | MCP_ChangeEcoSettings | No | |||
| 0x131 | MCP_GetEcoSettings | No | |||
| 0x131 | MCP_GetEcoWDSetting | No | |||
| 0x132 | MCP_ChangeStandbySettings | No | |||
| 0x133 | MCP_GetStandbySettings | No | |||
| 0x134 | MCP_ChangeEcoWDSetting | No | |||
| 0x135 | MCP_Get4SecondOffStatus | No | |||
| 0x138 | MCP_SetSyslogFilterMask | No | |||
| 0x139 | MCP_GetSyslogFilterMask | No | |||
| 0x140 | MCP_CopyTitleAbort | No | |||
| 0x141 | MCP_DeleteTitleAbort | No | |||
| 0x142 | MCP_InstallTitleAbort | No | |||
| 0x143 | MCP_InstallCleanupAsync | No | 0x0004 | ||
| 0x143 | MCP_InstallCleanupWithoutFlushAsync | No | 0x0004 | ||
| 0x145 | MCP_InstallCleanupAbort | No | |||
| 0x147 | MCP_CreateLinkedTitlePackage | No | 0x0004 | ||
| 0x148 | MCP_DeleteLinkedTitlePackage | No | 0x0004 | ||
| 0x149 | MCP_InstallGetAvailableUpdateOp | No | 0x0004 | ||
| 0x149 | MCP_InstallUtilIsResumeAvailable | No | 0x0004 | ||
| 0x150 | MCP_GetInstalledTitleVersion | No | 0x0010 | ||
| 0x151 | ? | 0x0010 | |||
| 0x152 | ? | 0x0010 | |||
| 0x160 | MCP_WagonUCreateArchive | No | 0x0400 | ||
| 0x161 | MCP_WagonUInstallArchive | No | 0x0400 | ||
| 0x162 | MCP_WagonUEstimateArchiveSize | No | |||
| 0x162 | MCP_WagonUEstimateArchiveSizeEx | No | |||
| 0x163 | MCP_WagonUGetProgress | No | 0x0400 | ||
| 0x164 | MCP_WagonUCheckArchiveExists | No | 0x0400 | ||
| 0x165 | MCP_WagonUDeleteArchive | No | 0x0400 | ||
| 0x166 | MCP_WagonUFormatDestination | No | 0x0400 | ||
| 0x167 | MCP_WagonUSetSessionId | No | 0x0400 | ||
| 0x170 | MCP_AppTagSetEnability | No | |||
| 0x171 | MCP_AppTagGetEnability | No | 0x0010 | ||
| 0x172 | MCP_AppTagFlush | No | |||
| 0x173 | MCP_AppTagRollback | No | 0x0004 | ||
| 0x174 | MCP_AppTagCreate | No | |||
| 0x175 | MCP_AppTagRemove | No | 0x0004 | ||
| 0x176 | MCP_AppTagGetSize | No | 0x0010 | ||
| 0x177 | MCP_AppTagReadWithPos | No | |||
| 0x178 | MCP_AppTagWriteWithPos | No | |||
| 0x179 | MCP_AppTagTruncateWithPos | No | |||
| 0x180 | MCP_NominalTitleGetTitleId | No | 0x0010 | ||
| 0x210 | MCPFlush_LockRootQuota | No | |||
| 0x211 | MCPFlush_UnlockRootQuota | No | |||
| 0x215 | MCPFlush_FlushLockedRootQuota | No | |||
| 0x216 | MCPFlush_RollbackLockedRootQuota | No | |||
| 0x217 | MCPFlush_GetRootQuotaPath | No |